Çince tercüman ararken dikkat edilecek unsurlar

Posted by

Uzun zamandır yazmak istediğim ama yoğunluktan dolayı yazamadığım ve önemli bir konu olan çince tercümanda olması gerekenler nelerdir. Zaman geçtikçe Çin ile ticari anlamda gelişmeler ve yükselişler yaşamaktayız. Ve ülkemizein ekonomisini geliştirmek için atılımlar yapmaktayız. Ülkemize makina getirirken yada ülkemizden Çin’e  aşağıdaki  sebeblerden  dolayı gitmek istiyor olabilirz.

Makina kurulumu ve sonrası eğitim, fuar ve toplantılar, Yada Çinden gelen misafirleriniz ağırlamak istiyorsunuz bunun için size bir  çince tercüman gerekli olduğunu biliyorsunuz. Peki çince tercümanı neye göre seçmeliyiz. Her çince bilen tercümanlık yapabilirmi ve bana zararı olabilir mi gibi soruları birazdan yazımda okuyor olacaksınız.

1)Makina kurulumunu her çince bilen yapabilir mi ?

Yapabilir ama özellikle daha önce makina kurulumu yapmış kişileri seçiniz

Çince tercüman seçiminde eğer makina kurulumu yapıyorsanız. Daha önce bu işte tecrübesi olan yani makina kurulumu yapmış ve tekstil ise tekstil, ambalaj ise ambalaj, siz hangi işe mensupsanız o işe göre tercüman seçmeniz sizin için daha yararlı olucaktır. Kısacası tecrübesi olan birini tercih ediniz. Makina kurulımunda teknik bilgisi fazla olan birini tercih edebilirsiniz. Turlara giden arkadaşlarımız rehberlik yapan arkadaşlarımız makina kurulumuna giden arkadaşlarımıza nazaran daha az tercrübelilerdir. Bu yüzden referans almanızı rica ediyorum.

2) Çince diline hakim olan biri seçmeyi özen gösteriniz. (bkz. Referanslar). Çinde 50den fazla etnin köken bulunmaktadır. Gelecek tercüman arkadaşı test etmeniz önerilir. Çinlilerinde şiveleri olduğundan dolayı size gelen Çinli teknisyene yakın bir yerden tercüman seçiniz.Çince kabul edilen Putonghua (普通话) dilini yakın olmasına özen göstermeliyiz.

3) Fiyat konusuna gelince çok ucuz olan yerler hemen tercih edilir. Ama söz konusu işe gelince verilen ödemelerde sizin için heba olmuş olabilir. Uygun fiyat dediğiniz zaman Çince diline hakim olmayan yada Çin okulunu yeni bitirmiş öğrencileri tercih etmiş olursunuz. Özellikle makina kurulumlarında buna dikkat ediniz . Ucuz çince tercüman sizin için dahada pahalıya gelebilir. O yüzden diyorum ki referan artı tecrübesini sorunuz. Fiyat konusundan makul kılmak için sizin buluduğunuz il izmir, istanbul, ankara gibi büyük yerlerde bile olsanız diğer illerden gelecek tercümanı kabul etmeyiniz  ve diğer illerimiz dahilinde hangisinde iseniz tercümanın bu ilde olup olmadığını muhakkak sorunuz. Bu size Konaklama ve Diğer ekstra masraflardan alternatif bir ekonomi sağlayacaktır.

Ve son olarak en önemlisi iş ahlakı ve disiplini çalıştığınız şirketin sizden daha fazla ücret ödeyerek sizin işlerinizi yarıda bırakabileceğini söyleyebilirim. Uzun süreli işlerde şirket ile anlaşma yapıp bir proforma imzalamanızı tavsiye ederim.

 

ilkay BAĞMEN

0542239 93 99

www.cincetercuman.com.tr

 

 

ilkay

Leave a Reply

WhatsApp chat